پروژه نیروگاه خورشیدی شرکت میبد سرامیک

مشخصات فنی پروژه

تجهیزات برند مدل تعداد کشور سازنده
پنل خورشیدی SUNTECH STP335-24/Vfw 304 چین
اینورتر خورشیدی SMA SUNNY TRIPOWER 25000TL 4 آلمان

درباره پروژه، مراحل و نحوه اجرا

نیروگاه خورشیدی شرکت میبد سرامیک متصل به شبکه به ظرفیت 200 کیلووات می باشد که در مرحله اول 100 کیلووات آن به بهره برداری رسید.کلیه مراحل احداث نیروگاه شامل مشاوره، ارائه طرح توجیهی فنی – اقتصادی، تامین تجهیزات، نصب و راه اندازی توسط شرکت دادمان یزد صورت پذیرفته است. مراحل نصب این نیروگاه در اواسط مهر سال 1400 آغاز گردید و در اواسط آبان ماه به پایان رسیده است. مدت زمان اجرای پروژه 30 روز بوده است. پس از بازدید شرکت توزیع نیروی برق استان یزد و تایید فنی نصب نیروگاه، مجوز نصب کنتور داده شد.

از نکات مثبت این نیروگاه اجرای پروژه برروی سوله موجود کارخانه بوده که از فضای بدون استفاده، بهره برداری گردیده است و هزینه سرمایه گذاری اولیه کمتر گردیده است و از زیرساخت های موجود مانند سقف سوله بدون استفاده و انشعاب برق صنعتی موجود استفاده گردیده .

از نکات منفی این پروژه می توان به خروجی آن اشاره کرد. با توجه به نحوه قرارگیری پنلها مطابق با وضعیت موجود سوله و همچنین وجود گرد و غبار، خروجی 3% از میزان معمول کمتر می باشد. با در نظر گرفتن تمامی موارد اجرای نیروگاه برروی سوله این شرکت کاملا منطقی و اقتصادی می باشد.

این پروژه سال اول 170.000 کیلووات ساعت برق تولید می کند و با در نظر گرفتن افت ناچیز سالیانه پنلها در طول مدت 20 سال تولید نیروگاه به 3.140.000 کیلووات ساعت خواهد رسید. در طول 20 سال این نیروگاه باعث کاهش تولید 2050 تن گازهای گلخانه ای می گردد. در مقایسه با نیروگاههایی که با استفاده از گاز طبیعی تولید برق می کنند از هدر رفت 310.000 متر مکعب گاز طبیعی جلوگیری می کند. در مقایسه با نیروگاههای گازی باعث کاهش مصرف آب به میزان 11.900.000 عدد (بطری آب معدنی 300 سی سی) می گردد. برای جلوگیری از تولید این میزان گاز گلخانه ای می بایست در حدود 7930 اصله درخت کاشت شود همچنین این آلایندگی معادل این است که یک اتومبیل 63 دور سرتاسر ایران را طی کند.

هدف از اجرای پروژه

افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش نیاز به منابع برای تامین انرژی مدت‌ها است که زنگ خطرِ تخریب محیط زیست را به صدا درآورده است، در این میان اما اقدامات متخصصان سبب شد در سال های اخیر منابع انرژی تجدیدپذیر به‌عنوان نجات بخشان زمین معرفی شوند و خوشبختانه اقبال از این منابع انرژی بی پایان هر روز افزایش یابد.

شرکت میبد سرامیک به عنوان یک شرکت فعال در حوزه کاشی و سرامیک با ظرفیت 6000 تن، اواسط مهر سال ۱۴۰۰ تصمیم گرفت با همکاری شرکت دادمان یزد و باتوجه به نیاز فعلی اش، یک نیروگاه 200 کیلوواتی برای تامین برق مجموعه خود تاسیس کند که در مرحله اول 100 کیلووات آن مورد بهره برداری قرار گرفت و در سال اول تولیدِ ۱۷۰.۰۰۰ کیلووات ساعت برق را رقم زد. این رقم نه تنها سبب صرفه جویی و کاهش چشمگیر هزینه ها برای میبد سرامیک شد، بلکه به گفته مدیرعامل این شرکت می تواند اقدامی مفید در جهت فرهنگ سازی برای استفاده از پنل های خورشیدی برای تامین برق در منطقه میبد، به عنوان قطب صنعت کاشی و سرامیک ایران باشد و تحولی عظیم را در زمینه انرژی در این منطقه ایجاد کند.

درباره شرکت میبد سرامیک

شرکت میبد سرامیک اولین تولید کننده گلوله های سرامیکی از جنس استیاتیت و یکی از شناخته شده ترین تولیدکنندگان این محصول در ایران می باشد که تولید آن را از سال ۱۳۷۱ در برنامه کاری خود قرار داده است. حاصل تلاش سخت و بی وقفه مهندسین و پرسنل این شرکت، تولید گلوله و آجر لاینینگ، با کیفیت بسیار مطلوب می باشد که در حال حاضر در بسیاری از کارخانجات کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی در بخش آماده سازی مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت فعی این شرکت سالانه ۶۰۰۰ تن می باشد. تلاش و تجربیات چندین ساله ما همواره در جهت ارتقاء کیفیت محصولاتمان و ایجاد رضایت مشتریان بوده که از آنها برای حمایت و تایید بی دریغ و تشویق محصولاتمان سپاسگذاری می نماییم.

اطلاعات تماس

آدرس : یزد – میبد – ابتدای جاده ندوشن – شرکت میبد سرامیک
تلفن : ۷۷۵۳۶۱۰-۰۳۵۲
وب سایت : www.meybodceramic.com