پروژه نیروگاه خورشیدی شرکت شهداب یزد

مشخصات فنی پروژه

تجهیزات برند مدل تعداد کشور سازنده
پنل خورشیدی SUNTECH STP540s-C72Vmh 380 چین
اینورتر خورشیدی Fronius Tauro ECO 50-3-D 4 آلمان

درباره پروژه، مراحل و نحوه اجرا

این نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه به ظرفیت 200 کیلووات می باشد. کلیه مراحل احداث نیروگاه شامل مشاوره، ارائه طرح توجیهی فنی – اقتصادی، تامین تجهیزات، نصب و راه اندازی توسط شرکت دادمان یزد صورت پذیرفته است. مراحل نصب این نیروگاه در اواسط دی ماه سال 1400 آغاز گردید و در اواخر بهمن ماه به پایان رسیده است. مدت زمان اجرای پروژه 40 روز بوده است. پس از بازدید شرکت توزیع نیروی برق استان یزد و تایید فنی نصب نیروگاه، مجوز نصب کنتور داده شد.

از نکات مثبت این نیروگاه اجرای پروژه برروی سوله موجود کارخانه بوده که از فضای بدون استفاده، بهره برداری گردیده است و هزینه سرمایه گذاری اولیه کمتر گردیده است و از زیرساخت های موجود مانند سقف سوله بدون استفاده و انشعاب برق صنعتی موجود استفاده گردیده.

از نکات منفی این پروژه می توان به خروجی آن اشاره کرد که چون نحوه قرارگیری پنلها مطابق با وضعیت موجود سوله است، خروجی به میزان 2% از میزان نرمال کمتر می باشد. با در نظر گرفتن تمامی موارد اجرای نیروگاه برروی سوله این شرکت کاملا منطقی و اقتصادی می باشد.

این پروژه سال اول 350.000 کیلووات ساعت برق تولید می کند و با در نظر گرفتن افت ناچیز سالیانه پنلها در طول مدت 20 سال تولید نیروگاه به 6.470.000 کیلووات ساعت خواهد رسید. در طول 20 سال این نیروگاه باعث کاهش تولید 4.300 تن گازهای گلخانه ای می گردد. در مقایسه با نیروگاههایی که با استفاده از گاز طبیعی تولید برق می کنند از هدر رفت 650.000 متر مکعب گاز طبیعی و 3900 بشکه نفت جلوگیری می کند. در مقایسه با نیروگاههای گازی باعث کاهش مصرف آب به میزان 24.500.000 عدد (بطری آب معدنی 300 سی سی) می گردد. برای جلوگیری از تولید این میزان گاز گلخانه ای می بایست در حدود 16.330 اصله درخت کاشت شود همچنین این آلایندگی معادل این است که یک اتومبیل 130 دور سرتاسر ایران را طی کند.

هدف از اجرای پروژه

یزد را نگین انرژی های خورشیدی می دانند، زیرا این استان با دارا بودن 330 روز آفتابی در ایران رکوردار است و همین امر سبب شده بسیاری از فعالان اقتصادی و تجاری به فکر سرمایه گذاری در این زمینه بیفتند و برق مجموعه های خود را از طریق پنل های خورشیدی تامین کنند، زیرا این اقدام علاوه بر کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی، منبع درآمد جدیدی برای آنها محسوب می شود و از سوی دیگر مسئولیت اجتماعی شان در برابر محیط زیست و نسل های آینده را نیز انجام می دهند.

ساغند اما فارغ از این موارد، در منطقه ای کویری قرار گرفته که خود عاملی است که پتانسیل سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی را افزایش می دهد. شرکت صنعتی و معدنی شهداب یزد زمانی که تصمیم گرفت با مشاوره و همکاری شرکت دادمان یزد یک نیروگاه 200 کیلواتی را در قلب کویر احداث کند، بی شک می دانست که این نیروگاه چه دستاوردهایی را برای این منطقه به همراه خواهد داشت. این نیروگاه علاوه بر تامین برق صنایع، نقش زیادی در معضلات مرتبط با پیک برق دارد.

درباره شرکت صنعتی معدنی شهداب یزد

dadhotelشرکت صنعتی معدنی شهداب یزد به عنوان یک شرکت فعال در بخش صنعت و معدن ، در امور اکتشاف و استخراج معادن ، خردایش ، دانه بندی و فراوری مواد معدنی فعالیت می نماید و بهبود مستمر در کلیه فعالیت ها و فرایند های سازمانی ، به منظور تامین رضایت تمامی ذینفسان سازمان ، توام با تامین سلامتی و ایمنی سرمایه انسانی را هدف اصلی خویش قرار داده و تمامی منابع سازمان را برای تحقق این اهداف بکار می گیرد .

اطلاعات تماس

آدرس : استان یزد – شهرستان یزد – بلوار جمهوری اسلامی – جنب بانک رفاه کارگران – ساختمان شرکت صنعتی معدنی شهداب یزد
تلفن : ۳۵۲۴۱۸۴۰-۰۳۵
وب سایت : www.shahdab.com