۱۰ نوع فناوری حمل و نقل خورشیدی برتر

فناوری حمل و نقل خورشیدی

آیا شنیده اید دانشمندان در حال توسعه مسیرهایی هستند که از نیروی خورشید برای تامین انرژی حمل و نقل استفاده می کنند. شاید خیلی زود موتورهای احتراق داخلی به گذشته ایی دور تبدیل شوند. زیرا همین الان شرکت ها و دانشمندان زیادی روی این طرح ها کار می کنند و بسیاری از آنها با موفقیت مواجه شده اند. به همین دلیل ما در اینجا قصد داریم نگاهی به 10 نوع فناوری مختلف حمل و نقل خورشیدی بیاندازیم.

خودروهای خورشیدی

عجیب نیست که این وسایل نقلیه یکی از کارآمدترین انواع وسایل حمل و نقل خورشیدی باشند؛ زیرا به طور کامل برای حرکت به پنل های خورشیدی خود متکی هستند. هر چند آنها از نیروی انسانی به عنوان منابع اصلی انرژی خود استفاده می کنند؛ اما مجهز به یک آرایه خورشیدی هستند که امکان بهره مندی رایگان از انرژی خورشید را فراهم می آورد. البته همیشه باید امکان شارژ شدن خودروی خورشیدی در طول روز وجود داشته باشد؛ به همین دلیل محل نگهداری خودرو تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد. بسیاری از آنها را می توان در طول شب شارژ نمود؛ اما به هر حال خودروهای خورشیدی سبک تر، سریع تر، ارزان تر و در مجموع کارآمدتر از خودروهای احتراقی سنتی هستند. این وسایل نقلیه در سال های اخیر به دلیل گسترش بیشتر، محبوب تر از قبل شده اند؛ به گونه ایی که شرکت های بزرگ خودروسازی به طراحی این ماشین ها روی آورده اند.

استفاده از خودروهای خورشیدی چه مزایایی دارد؟

خودروی خورشیدی به ماشینی گفته می شود که توسط پنل های خورشیدی تغذیه می گردد؛ این پنل ها انرژی خورشید را به برق تبدیل می کنند و سپس به عنوان سوخت خودرو استفاده می شوند. این وسیله نقلیه نه تنها در مقایسه با خودروهای پرمصرف بسیار خوب عمل می کند؛ بلکه در دراز مدت علاوه بر هزینه های پایین تر، دوستدار محیط زیست نیز است.

مزایای استفاده از خودروهای خورشیدی

آنها سازگار با محیط زیست و دوستدار محیط زیست هستند: از آنجاییکه دوستدار محیط زیست هستند؛ لذا استفاده از آنها به معنی کمک به حفظ محیط زیست برای نسل فرداست. منبع اصلی انرژی این خودروها نور خورشید است؛ به همین دلیل نیازی نیست نگران اثرات ناخوشایند انتشار گازهای گلخانه ایی باشید.

در ضمن این خودروها سازگار با محیط زیست نیز هستند؛ این بدان معنی است که آنها هیچگونه گازی تولید نمی کنند که بر محیط زیست تاثیر منفی بگذارد. همچنین هیچ گونه مواد مضری در محیط منتشر نمی کنند؛ پس نقشی در سوراخ شدن لایه اوزون یا گرمایش جهانی نخواهند داشت.

پس اگر دوستدار محیط زیست هستید؛ حتماً سعی کنید از این وسایل نقلیه استفاده نمایید.

آنها تجربه یک سواری ایمن و سریع را فراهم می کنند: اگر ایمنی و سرعت این وسایل نقلیه را در کنار هم در نظر بگیریم؛ به این نتیجه می رسیم که آنها ایمن تر و سریع تر از بسیاری از وسایل نقلیه ایی هستند که جاده ها را به تسخیر خود درآورده اند.

قطارهای خورشیدی

قطار خورشیدی نوعی قطار است که از انرژی خورشیدی به عنوان منبع اولیه انرژی خود استفاده می کند، یا اینکه به طور کامل انرژی مورد نیازش را از پنل های خورشیدی می گیرد. در این قطارها، انرژی خورشیدی منبع اصلی تامین انرژی است؛ اما دومین منبع انرژی قطار در مواقعی که نور خورشید در دسترس نیست می تواند باتری های الکتریکی، نیروی باد یا سایر انواع منابع انرژی جایگزین باشد.

این قطارها از سلول های فتوولتاییک استفاده می کنند. این سلولها، انرژی خورشیدی را از خورشید گرفته و آن را به برق تبدیل می کنند که در طول روز انرژی قطار را تامین می کند. هر چند سلول های فتوولتاییک در مجموع راندمان مثبتی دارند؛ اما مقداری گرما نیز به وجود می آورند. این گرما آنقدر نیست که زیاد به آن توجه کرد؛ با این حال در برخی از موارد باعث بالا رفتن دما می شود. در اینگونه مواقع باید اقدامات اضافی به منظور خنک نگهداشتن واگن های قطار انجام گردد.

وسایل نقلیه واگنی برای اینکه بهتر بتوانند نور خورشید را جذب کرده و آن را به برق تبدیل کنند؛ رنگ می شوند. گاهی اوقات چارچوب قطار از موادی ساخته می شود که به قطار کمک می کنند تا حد امکان انرژی خورشیدی را جذب کند. بسیاری از واگن های قطار دارای پنل های فتوولتاییک، پرده های پنجره خورشیدی یا فناوری هایی دیگری هستند که امکان جمع آوری و استفاده از انرژی خورشیدی را برای قطار فراهم می آورند.

از دیگر مزایای قطارهای خورشیدی می توان به عدم اتکا به سوخت های فسیلی مانند نفت خام، گاز طبیعی، زغال سنگ، پروپان و غیره اشاره کرد. قطارهای خورشیدی نیز دوستدار محیط زیست هستند؛ زیرا از هیچگونه سوخت فسیلی به عنوان منبع انرژی قطار استفاده نمی کنند.

قطارهای خورشیدی چگونه برق تولید می کنند؟

قطارهای مسافربری با گازوئیل و برق کار می کنند. از گازوئیل برای شارژ باتری های قطار که در نهایت انرژی قطار را تامین می نمایند، استفاده می شود. برای تامین انرژی قطار مستقیماً برق به کار گرفته می شود. شارژ باتری قطار در طول روز مدت هاست که یک رویه استاندارد به شمار می آید. باتری های قطار معمولاً در پارکینگ ها شارژ می گردند؛ زیرا قطارها در طول روز چندین ساعت در این پارکینگ ها توقف می کنند. هر چند این یک راهکار مناسب برای قطارهای شهری و کندرو است؛ اما برای قطارهای تندرو و آنهایی که مسافت های طولانی را طی می کنند، چندان کارآیی ندارد.

قطارهای مجهز به پنل های خورشیدی هم با گازوئیل و برق کار می کنند. در اینجا همچنان از گازوئیل و برق به ترتیب برای شارژ باتری در طول روز و تامین انرژی قطار استفاده می شود. این رویکرد هیبریدی (چندگانه) مختص قطارهای پرسرعت و برون شهری است؛ زیرا باتری های این قطارها امکان شارژ شدن در یک مدت کوتاه در طول روز را ندارند. قطارهای مجهز به پنل های خورشیدی به دلیل ماهیت سفرهای پرسرعت / مسافت های طولانی برون شهری، هنوز هم به سوخت دیزلی نیازمندند. قطارهای دیزلی برای عملکرد صحیح، به تعمیر و نگهداری ریل ها و ترمزها نیاز دارند.

قایق های تفریحی لوکس

فناوری پنل های خورشیدی در این قایق ها، نور خورشید را به برق تبدیل می کند و بدین صورت انرژی مورد نیاز اجزایی که کنترل قایق را برعهده دارند فراهم می شود. مزیت اصلی این فناوری این است که هیچ جزء اضافی بر روی قایق نصب نمی شود. قیمت اولیه این قایق ها بالاست؛ اما هزینه نگهداری آنها پایین است.

هواپیماهای خورشیدی

هواپیماهای خورشیدی پرکاربردترین وسیله حمل و نقل در آینده خواهند بود. این هواپیماها به دلیل محبوبیت ‌شان بسیار مطلوب هستند. آنها ایمن اند و واقعیت این است که به منبع بی کران انرژی خورشیدی دسترسی دارند. از این رو این هواپیماها هرگز برای تامین انرژی با مشکل مواجه نمی شوند. هواپیماهای خورشیدی نه تنها با انرژی خورشیدی کار می کنند؛ بلکه از دی اکسید کربن نیز بهره می گیرند.

این فناوری بسیار عالی است؛ زیرا مانع از انتشار آلاینده ها در هوا می شود. از آنجاییکه در آن از دی اکسید کربن استفاده می گردد؛ لذا یک روند عاری از آلاینده ها به شمار می آید. هر چند در این جا انرژی خورشید به کار گرفته می شود؛ ولی فناوری پشت آن به دلیل مصرف دی اکسید کربن باعث شده تا هیچ نقشی در آلودگی هوا نداشته باشد. چندین شرکت هواپیمایی برای استفاده از این فناوری برنامه ریزی کرده اند؛ برخی از آنها با ناسا قرارداد بسته اند تا امکان استفاده هواپیماهایشان از این تکنولوژی را فراهم کنند.

قرار است در آینده از هواپیماهای خورشیدی استفاده شود تا امکان سفر ارزان برای همه فراهم گردد. زیرا هر کجایی که می روید می توانید بدون پرداخت مبالغ کلان برای بنزین، به راحتی از این انرژی ارزان به عنوان سوخت وسیله نقلیه خود استفاده نمایید. امروزه هواپیماهای خورشیدی زیادی طراحی و ساخته شده اند. زمانی ناسا یکی از شرکت هایی بود که این پروژه را رهبری می کرد.

مزایای هواپیماهای خورشیدی

با توجه به اینکه سفرهای هوایی و حمل و نقل دریایی به ستون اصلی جوامع مدرن تبدیل شده اند؛ لذا تقاضا برای حمل و نقل فاقد کربن روز به روز در حال افزایش است.

یکی از کاربردهای بالقوه انرژی های خورشیدی در آینده، استفاده از آنها در هواپیماها و وسایل نقلیه ایی است که برای تولید برق به پنل های خورشیدی متکی هستند؛ زیرا می توان از انرژی برق تولید شده توسط این پنل ها برای نگهداشتن هواپیما در هوا یا راندن اتوموبیل در جاده ها استفاده کرد.

با این حال استفاده از انرژی خورشید با موانعی روبرو است که باید قبل از اینکه این وسایل نقلیه به صورت گسترده مورد پذیرش و استفاده قرار بگیرند، برطرف شوند.

دوچرخه ها و اسکوترهای خورشیدی

از بین تمام فناوری های حمل و نقل خورشیدی، دوچرخه های خورشیدی احتمالاً از همه واقعی تر هستند. به هر حال امروزه افراد زیادی از دوچرخه استفاده می کنند و نصب یک پنل خورشیدی بر روی یک دوچرخه کار بسیار ساده ایی است. این پنل ها که SolaRoof نامیده می شوند روی باربند دوچرخه نصب می گردند و میله هایی برای محافظت از باربند دوچرخه طراحی گردیده است.

شاید به نظر بیاید این کار زمانبر و سخت است؛ اما وقتی با مزایای استفاده از این فناوری بر روی دوچرخه خود آشنا شوید دیگر همه چیز ساده به نظر می آید. هر پنل در حدود 4 ساعت برق کافی را برای تامین انرژی یک دوچرخه تولید می کند. تصور کنید یک روز در حال تفریح هستید و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود؛ دیگر هیچ نگرانی بابت تامین برق ندارید. در ضمن راه های مختلفی برای استفاده از شارژ خورشیدی در اسکوترها وجود دارد.

نحوه عملکرد دوچرخه و اسکوترهای خورشیدی

دوچرخه ها و اسکوترهای خورشیدی نیز مانند پنل های خورشیدی تجاری، پرتوهای خورشید را جذب می کنند و آنها را به گرما (توان حرارتی) تبدیل می نمایند؛ سپس از این گرما برای تامین انرژی ژنراتوری که برق را تولید می کند، استفاده می شود.

اما در اینجا به جای اینکه از این الکتریسیته برای تامین برق یک خانه استفاده شود؛ از آن برای شارژ باتری ها استفاده می گردد که در نهایت این باتری ها، موتورهای الکتریکی را به کار می اندازند. این موتور، چرخ و در نتیجه لاستیک دوچرخه را می چرخاند و به این ترتیب شما یک دوچرخه خورشیدی در اختیار خواهید داشت.

وقتی دوچرخه در حال حرکت است؛ موتورهای دستگاه روشن هستند و در نتیجه باتری های شارژ شده خالی نمی گردند. در هنگام استفاده از این روش باید به زمان و انرژی مورد نیاز (و راندمان ماشین) برای شارژ باتری با استفاده از انرژی خورشیدی در زمان رانندگی توجه شود.

جاده های خورشیدی

وسط جاده های خورشیدی مجهز به پنل های خورشیدی است. آنها می توانند انرژی خورشیدی را به انرژی جنبشی تبدیل کنند که نهایتاً در باتری ها ذخیره می شود. این انرژی خورشیدی در نهایت برای تامین روشنایی پایدار جاده ها یا گرمایش در زیر سطح جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد. جاده های خورشیدی محل مناسبی برای جذب نور خورشید و کاهش نیاز به سیستم های گرمایشی یا سرمایشی هستند.

در ضمن می توان از این امکان در بزرگراه های اصلی استفاده کرد و بدین وسیله انرژی خودروهای الکتریکی را در بین ایستگاه های شارژ به کمک آنها تامین نمود. به علاوه می توان از جاده های خورشیدی به عنوان منبع انرژی ثانویه برای شارژ مجدد وسایل حمل و نقل برقی و تامین انرژی وسایل نقلیه ایی که کاملاً با برق کار می کنند استفاده کرد.

تکانه های خورشیدی دریایی

The Wave Power Catamaran

“The Wave Power Catamaran” یکی از مبتکرانه ترین شیوه های حمل و نقل خورشیدی به شمار می آید. این قایق توسط ملوان، مخترع و توسعه دهنده هلندی به نام مارسل ون دوین هوون (Marcel van Duijnhoven) اختراع شده است.

کشتی های بادبانی هزاران سال است که قدمت دارند و جدیداً دوباره محبوبیت پیدا کرده اند؛ اما این بار از انرژی خورشیدی استفاده می کنند. در واقع استفاده از قدیمی ترین شیوه حمل و نقل با رویکردی آینده نگرانه، در نوع خود بسیار جالب است. قایق خورشیدی مارسل، «Solar Explorer» نام دارد و اولین بار در بروکسل پایتخت بلژیک در سال 2009 در موزه حمل و نقل «Life Star» به نمایش درآمد. این قایق در اصل یک قایق بادبانی دو بدنه خورشیدی است که سریع ترین قایق روی زمین محسوب می شود.

نوع خاصی از پنل های خورشیدی به نام WavePowCat در این قایق ها مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به «پنل های خورشیدی لایه نازک تاخورده» معروف هستند که روی عرشه قایق قرار گرفته و به دکل های آن متصل می شوند. این نوع پنل ها با استفاده از تیرک های عمودی به دکل قایق اتصال می یابند.

The Elf

Elf Cloud یک وسیله حمل و نقل سازگار با محیط زیست است. Elf cloud را می توان دوچرخه متحرک آسمانی نیز نامید که یکی از 10 فناوری برتر خورشیدی است. دوچرخه متحرک آسمانی، شبیه پرنده حرکت می کند. هر چند این وسیله در ظاهر شبیه دوچرخه کوهستان است؛ اما قابلیت حرکت در آسمان را نیز دارد.

اگر اهل ماجراجویی هستید و به دنبال دوچرخه ایی مناسب می گردید؛ این دوچرخه برایتان مناسب است. Elf Cloud ساده است و قابلیت مانور دادن زیادی دارد. این وسیله به شما امکان حرکت بر روی ابرها را می دهد. Elf Cloud هر کجا که می رود توجهات را به سمت خود جلب می کند. این دوچرخه برای دوچرخه سواری در مناطق پرجمعیت یا توریستی بسیار عالی است.

یادگیری نحوه استفاده از آن به زمان بسیار کوتاهی نیاز دارد. در واقع برای استفاده از این دوچرخه لازم نیست که حتماً یک دوچرخه سوار ماهر باشید؛ زیرا هر کسی می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده از Elf Cloud را یاد بگیرد.

Gamera

هر چند هواپیماهای خورشیدی دهه هاست که وجود دارند؛ اما آن طور که باید و شاید کارآمد نیستند. Bamboo یک لوله کربنی حامل توخالی است که با موفقیت 100% قادر به کنترل یک هواپیمای خورشیدی طی یک پرواز آزمایشی 8.3 مایلی شده است.

هواپیمایی به نام Gamera، به میزان 80 درصد طول روز قادر به پرواز در هواست. اما وقتی در تابستان آزمایشات لازم را پشت سر گذاشت؛ قادر بود تمام طول روز را پرواز کند.

New Wind یک هواپیمای آزمایشی بی سر و صدا است. این هواپیما مجهز به یک موتور خورشیدی 30 ثانیه ایی است. در اصل مانند یک پنل خورشیدی بسیار بزرگ عمل می کند. در ضمن در صورت لزوم، بدون نیاز به انرژی خورشیدی نیز قادر به فعالیت است.

این هواپیماها، مزایای استفاده از انرژی خورشیدی را ارتقا می دهند.

Tuk-Tuks

توک توک ها (Tuk-Tuks) یا موتورهای سه چرخ، وسیله ایی آسان و ارزان برای سفر در مناطقی هستند که سیستم حمل و نقل توسعه یافته ایی ندارند. توک توک که به عنوان تاکسی موتوری چند نفره معروف است؛ برای مناطق فاقد جاده ها و خیابان های بزرگ نیز مناسب است.

در بسیاری از مناطق جهان، خیابان ها باریک و آلوده هستند. به همین دلیل توک توک ها وسیله ایی ارزان برای سفر به شمار می آیند. با این حال معمولاً سر و صدای زیادی دارند و فاقد محلی برای حمل بار هستند.

لوله های خورشیدی

لوله های خورشیدی یک سیستم تامین آب برای جوامع دورافتاده در مناطق توسعه نیافته هستند. مزیت این فناوری این است که نیاز به سوخت دیزلی را تا حد زیادی مرتفع می کند و باعث می شود تا همیشه آب در شعاع خاصی در دسترس باشد.

در ضمن می توان از آن به عنوان یک سیستم پشتیبان در هنگام از مدار خارج شدن منابع اصلی آب استفاده کرد. در این صورت به جای نیاز به مسیریابی مجدد آب، لوله های خورشیدی به کار افتاده و جریان آب را تثبیت می کنند.

البته این فناوری دارای محدودیت هایی است؛ زیرا بزرگ و سنگین است، و حمل و نقل و نصب آن معمولاً دشوار است و گران تمام می شود. در ضمن باید نزدیک منابع آبی نصب شود و در معرض باد شدید قرار نگیرد.

سنگفرش خورشیدی

وزن وسایل نقلیه به تولید انرژی در جاده های سنگفرش شده خورشیدی کمک می کند. در این جاده ها پنل های خورشیدی توسط دو لایه شیشه کاربید سیلیکون سخت و دو لایه ورق های پلیمری بافت ‌دار، پوشانده می شوند. وقتی چندین وسیله نقلیه روی پنل های خورشیدی یا آسفالت خیابان عبور می کنند؛ وزن وسایل نقلیه، لایه ها را اندکی فشرده می کند و باعث می شود تا نور به پنل های خورشیدی تابیده شده و درنهایت برق تولید گردد.

پنل های خورشیدی به کار رفته در آسفالت و سنگفرش خیابان ها بسیار بادوام هستند. آنها می توانند بار ترافیک وسایل نقلیه سنگین، باران، سیل و چرخه های یخ زدگی و ذوب مجدد را تحمل کنند. اشعه فرابنفش خورشید با گذشت زمان در خطوط جاده های خورشیدی تضعیف نمی شود. پنل های خورشیدی مورد استفاده در این جاده ها از مواد دوستدار زمین ساخته می گردند. این مواد شامل شیشه های بازیافتی خرد شده و سیلیس های ارزان قیمت هستند که از قضا هر دو بسیار ارزان می باشند.

سقف خورشیدی بخش های سواره رو خیابان ها، انعطاف پذیر است و مزین به پنل های خورشیدی است. این پنل های روکش شده بسیار سبک هستند؛ زیرا پایه و لایه زیرین این پنل ها از بتن تقویت شده با شیشه ساخته می گردد.

عناصر گرمایشی یا سنسورها در پنل های خورشیدی جاده ها کار گذاشته می شوند. این عناصر گرمایشی باعث می گردند تا برف و یخ نشسته روی پنل های خورشیدی جاده در آب و هوای برفی و سرد، ذوب شود. گنجاندن این عناصر گرمایشی در جاده ها بیشتر به دلایل ایمنی است. زیرا این عناصر گرمایشی، برف و یخ را از جاده ها دور نگه می دارند و بدین صورت تا حد زیادی از تصادفات جاده ایی جلوگیری می کنند.

آینده جاده های سنگفرش شده خورشیدی

پنل های خورشیدی به کار رفته در جاده ها شبیه تخته های سنگفرش هستند؛ اما در واقع مجموعه ایی از سلول های فتوولتاییک می باشند که به منظور تولید برق در آسفالت یا بتن جاسازی می شوند. پنل های خورشیدی جاده ایی چندان جدید نیستند؛ زیرا در حال حاضر در برخی از جاده های جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

پیمانکاران حرفه ایی، سلول های خورشیدی فتوولتاییک را بر روی دال های بتنی یا آسفالتی نصب می کنند. فلش های موجود روی پنل های جاده ایی مانع از این می شود که خودروها از روی آنها حرکت نمایند. این پنل ها را می توان به سیم کشی های موجود جاده ها متصل کرد و انرژی مورد نیاز چراغ های جاده ها و دکل های وای ‌فای را تامین نمود.

پنل های خورشیدی جاده ایی در عین اینکه می توانند برق تولید کنند؛ نیاز جاده ها به نگهداری و تعمیر بتن های آسیب دیده را کاهش می دهند. این پنل ها را می توان در فاصله یک فوتی از هم نصب کرد و یا اینکه آنها را به صورت شبکه ایی در کنار هم قرار داد. به منظور افزایش توان تولیدی پنل ها، می توان تعداد آنها را افزایش داد. آنها قیمت نسبتاً پایینی دارند و نصبشان بسیار ساده است. هر چند هزینه این پنل ها در نهایت گرانتر از آسفالت یا بتن است؛ اما باید توجه داشت که آنها 50 سال یا بیشتر گارانتی دارند.

چرا تعداد جاده های خورشیدی زیاد نیست؟

بسیاری از مردم دوست دارند لذت رانندگی با یک خودروی مجهز به پنل های خورشیدی یا رانندگی در یک جاده خورشیدی را تجربه کنند. با این حال این فناوری هنوز هم آماده تولید انبوه و عرضه به بازار نیست. به علاوه در صورت نصب پنل ها در مناطق خارج از جاده ها، می توان برق بیشتری تولید کرد؛ زیرا در این صورت پنل ها بیشتر در معرض نور خورشید هستند، به خصوص اگر در مناطق بیابانی قرار داشته باشند.

در ضمن این پنل ها به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز دارند و غالباً باید تعویض شوند. امروزه این پنل ها در مراحل توسعه هستند، و قطعاً نصب و استفاده از آنها در آینده افزایش می یابد. اگر از نزدیک به مسابقه بین شرکت های فناور در زمینه توسعه مسیرهای حمل و نقل خورشیدی نگاهی بیاندازید؛ متوجه خواهید شد که به این آینده قریب ‌الوقوع بسیار نزدیک شده ایم. پس بهتر است خود را برای استفاده از این فناوری ها آماده کنیم و اطلاعات خود را درباره نحوه عملکرد آنها بالا ببریم.

معایب و مزایای انرژی خورشیدی

استفاده از پنل های خورشیدی، در کنار مزایای گسترده دارای معایب زیادی است. از این رو اگر به فکر نصب آنها روی سقف خانه خود افتاده اید؛ باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هزینه: با وجود اینکه ممکن است قیمت اولیه پنل های خورشیدی برای خیلی ها مناسب به نظر بیاید؛ اما هزینه نگهداری و شارژ مجدد آنها گاهی اوقات به کابوس شبیه است.

نیاز به فضا: نیاز پنل های خورشیدی به فضای گسترده در برخی از موارد ممکن است مشکل آفرین شود. همه افراد یک سقف گسترده مناسب برای نصب پنل های خورشیدی در اختیار ندارند.

به همین دلیل اگر طرفدار استفاده از انرژی خورشیدی هستید؛ باید حتماً به موارد ذکر شده در بالا توجه داشته باشید تا بعدها دچار سردرگمی نشوید.

به علاوه اگر به فکر گسترش خانه خود یا ساخت یک خانه جدید هستید؛ بهتر است قبل از نصب پنل های خورشیدی کمی فکر کنید. زیرا این پنل ها اندازه بزرگی دارند و قبل از انجام این کارها باید به این موضوع بیندیشید.

با این حال اگر به دنبال انرژی پاک و دوستدار محیط زیست هستید و در عین حال به حیات وحش علاقه دارید؛ انرژی خورشیدی بهترین گزینه برای شماست.

اما قبل از اینکه اقدام به خرید و نصب تجهیزات انرژی خورشیدی بکنید باید حتماً مطمئن شوید که قادر به تعمیر و نگهداری از آنها هستید. انرژی خورشیدی رایگان به دست نمی آید؛ زیرا در عین حالی که پنل های خورشیدی به توجه نیاز دارند، تعمیر و نگهداری از آنها پرهزینه است.

وقتی اطلاعات لازم را در این موارد کسب کردید؛ می توانید برای خرید و نصب آنها اقدام کنید. انجام تحقیقات لازم قبل از خرید پنل های خورشیدی به شما کمک می کند تا بهترین سیستم را برای خانه خود خریداری کنید. در این صورت می توانید شاهد تاثیرات مثبت استفاده از انرژی های خورشیدی باشید.

صرفه جویی در هزینه ها: برای تولید برق خورشیدی، می توان پنل ها را در مناطق سایه یا مه ‌آلود نصب کرد و همچنان برق تولید نمود. هر چند آنها در شرایط آب و هوایی بد برق کمتری تولید می کنند؛ اما هنوز هم قادر به تولید مقداری برق هستند.

این مطلب را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید!